ZAGREB - Daleko od očiju javnosti priprema se novi Zakon o policiji, uz koji bi trebale biti donesene i Uredbe o zvanjima u policiji te Pravilnik o napredovanju policajaca. Ministar Tomislav Karamarko u nekoliko je intervjua najavio daljnju politizaciju policije, čija bi kruna trebala biti zakonska zabrana članstva u političkim strankama za djelatnike Ministarstva unutarnjih poslova.
Vijesti
- Karamarkova pozicija ipak nije ugrožena. Iako je Varšavska odavno prestala biti lokalno pitanje
- Igor Dragovan: Karamarko je bahat i drzak te bi trebao otići
- SDP uzvraća: Karamarko izvršio udar na pravosuđe!
Komentari
Sporna odredba
No, upravo bi to mogao biti kamen spoticanja, jer kako ističu neki naši sugovornici, ako bi bila prihvaćena takva odredba, ona bi mogla biti podvrgnuta ocjeni ustavnosti. Ni u sindikatu policije, iako još nisu vidjeli nacrt zakona, iako sudjeluju u pripremi kao članovi radne skupine, ne gledaju blagonaklono na prijedlog o takvom načinu depolitizacije policije za koji se zalaže ministar Tomislav Karamarko.Povratak konjice
Sindikat policije Hrvatske, kao što je već poznato, a posebno nakon ubojstva policajca Ivana Grbavca, teškog stradavanja policajca na utakmici Dinamo - Hajduk, tražio je veće ovlasti policiji i taj njihov zahtjev mogao bi biti prihvaćen. Sve je izglednije da će se u policijski sustav opet vratiti konjica, da će i hrvatski policajci dobiti elektrošokere i gumene metke kao dio standardne opreme te da pancirke neće biti na raspolaganju samo specijalcima i interventnim policajcima, nego bi ih u vozilu trebala imati svaka policijska ophodnja- Naš sindikat, kao i svi sindikati koji djeluju u MUP-u, uključeni su u radnu skupinu za izradu novog Zakona o policiji, ali nemamo još konačan prijedlog. Čini se da će naši zahtjevi za većim ovlastima i boljom opremljenošću policije biti prihvaćeni. Što se pak tiče depolitizacije, pravo je svakog da privatno ima svoje političke stavove, ali da se oni ne smiju odraziti na profesionalan odnos prema poslu. Mi se zalažemo za sustav u kojem će napredovanje ovisiti o rezultatima rada i sposobnosti, a ne političkoj podobnosti - rekao je Dubravko Jagić, predsjednik Sindikata policije Hrvatske. Jagić očekuje da će Zakon biti donesen do kraja godine, ali nije za ishitren postupak samo radi kozmetičkih izmjena. Upravo bi se na to mogao i svesti novi zakon, ističu neki sugovornici iz sustava.
Unutar samog sustava postoji, tvrde, opstrukcija onih kadrova koji su shvatili da se njihovi položaji nikako ne bi uklopili u nove Uredbe o zvanju i Pravilnik o napredovanju.
Radne ocjene
Iako se stalno najavljivalo da će se donijeti kriteriji za napredovanje i zvanje u policijskom sustavu, to se nikad nije dogodilo, a i sada postoje opstrukcije i unutar MUP-a i Ravnateljstva policije u izradi novog sustava policijskog napredovanja. Po tom bi se sustavu točno znalo koliko policajac mora imati staža i stručne spreme da bi napredovao u službi, kao i o njegovim radnim ocjenama ovisilo bi napredovanje u službi. I sada ima primjera da su na visoke položaje u Ravnateljstvu policije i policijskim upravama I. kategorije na mjesta načelnika Sektora imenovani rukovoditelji bez odgovarajućeg iskustva ili s tek nedavno završenom stručnom spremom. Neki su čak do prije nekoliko godina bili pod stegovnim postupcima zbog propusta u radu.Poruka EU: Napredovanje se mora temeljiti na rezutatima rada
Zajedničko je i stajalište EU o Poglavlju 23 “Pravosuđe i temeljna ljudska prava” da treba nastaviti depolitizaciju policije, što bi trebalo pridonijeti većoj efikasnosti. Policija mora biti profesionalnija, a sustav napredovanja mora se temeljiti na rezultatima rada, zapaža se u dokumentu EU. Do osjetljivog pitanja depolitizacije policije u novom zakonu još se nije došlo.Najjasniji prijedlog o depolitizaciji policije je najava ministra Karamarka o zabrani članstva u političkim strankama.
Nema komentara:
Objavi komentar